Proiect didactic – Micii pizzeri
Informații generale

Data :25.03.2019
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program normal Burla
Nivelul de vârstă: grupa mică /grupa mare
Tema anuală de învățare: Ce și cum vreau să fiu ?
Tema săptămânii: „Aș vrea să fiu ”
Tema activității integrate: „Micii pizzeri ”
Elemente componente ale activității integrate:
ALA 1
- Bibliotecă:
- „ Ingrediente pentru pizza ” (antrenament grafic )
- Decorează cuptorul cu semne grafice
- Artă
- Blat pentru pizza (modelaj)
- Știință:
- Lipește ingredientele pe feliile de pizza și pe blat atâtea felii cât iți arată cifra !
- Descoperă cifra numărând ingredientele de pe pizza!
DLC „ Eu spun una , tu spui mai multe ” – joc didactic
Scop : dezvoltarea deprinderilor de comunicare orala prin activizarea vocabularului verbal, nonverbal și scris , utilizarea corectă a formulelor de singular și plural a substantivelor , valorificând deprinderile practic-aplicative în contexte noi ;
Obiective operaționale
- să unească puctele într-o linie continuă ;
- să decoreze cuptorul cu semnele grafice învățate ;
- să modeleze blaturile utilizând tehnicile învățate ;
- să raporteze numărul la cantitate și cantitatea la număr;
- să citească imaginea de pe jeton;
- să distinga singularul de pluralul substantivelor ;
- să transforme singularul în plural și invers.
Regulile jocului
- Copiii vor fi împărțiți în 2 echipe : grupa mică , grupa mare
- Un copil de la grupa mică este atins cu o baghetă magica . El va alege un jeton de pe masă și denumește imaginea .
- Eu am un blat , apoi va merge la un coleg de la grupa mare care va trebui sa aleagă jetonul cu pluralul substantivului respectiv spunând ; eu am mai multe blaturi
Sarcina didactica – folosirea corectă a singularului și pluralului prin includerea lor în propoziții.
Eemente de joc : bagheta magica , competiția , surpriza , mânuirea materialului, aplauze , recompense
Scenariul activității integrate
- Copiii vor intra în sala de grupă pe ritmurile melodiei „Sunt atâtea meserii ” sau „ Oricare meserie ” după care sunt provocați să descopere surprizele pregătite ce vor constitui prilej de introducere într-o atmosferă care să trezească interesul lor .
- Se prezintă copiilor titlul activității integrate , dar și obiectivele pe înțelesul lor .
- M-am gândit că vă place foarte mult pizza și având și-n grupă un tată al unei fetițe care a fost pizzer , ne-am gândit să ne jucăm și noi de-a pizzerii.
- De aceea veți lucra împreună ambele grupe și veți alege sectorul la care doriți să lucrați.
- La „Bibliotecă” –veți avea mai de unit punctele pentru a descoperi denumirea unui ingredient care-l folosim la realizarea pizzei , veți decora cărămizile cuptorului cu linii .
- La„Artă” cu ajutorul plastilinei,aluatului veți realiza blaturi pentru pizza.
- La„Știință” veți lipi pe feliile de pizza ingrediente, după care pe blat veți lipi atâtea feli cât îți indică cifra.
- Se execută câteva exerciți de încălzire a musculaturii fine a mâinii. Se va urmări interacțiunea copiilor în timpul desfășurării activităților de la centrelor deschise.
- Se atrage atenția ca copii de la grupa mică să lucreze împreuna cu cei mari .
- Se oferă ajutor copiilor care întâmpină dificultăți și vor fi îndrumați în mod individual .
- Lucrările ralizate la centre vor fi expuse .
Jocuri
- Activitatea continuă cu jocul „ Eu spun una , tu spui mute ” .Copii vor fi așezați față-în față (grupa mică – grupa mare)
- Se va trece la explicarea jocului și demonstrarea lui . Educatoarea va numi un copil de la grupa mică cu o baghetă magică .Acesta va alege un obiect de pe masa îl denumește spunând „ eu am un blat ” , după care alege un coleg din grupa mare , care va cauta un jeton cu pluralul obiectului „eu am mai multe blaturi ” .
- Răspunsurile corecte sunt recompensate cu aplauze și buline pe tabla de marcaj .
- Echipa care a adunat cele mai multe buline va câștiga.
- Desfășurarea acestui joc va antrena fiecare copil în rezolvarea sarcinii propuse ;denumirea imaginilor de pe cartonașe ,enunțarea corectă a substantivelor la singular și la plural ,alcătuirea de propoziții simple utilizând corect acordul dintre singular și plural .
- Se antrenează toți copiii grupelor în desfășurarea jocului didactic .
- Evaluarea jocului didactic se va realiza prin completarea unei piramide .
- Evaluarea activității integrate se va realiza prin găsirea pizzei cu numărul 1,2,6,4 și coacerea ei .
- Se fac aprecieri individuale și de grup ,iar toți copiii vor primi aplauze cu cel mai Extraordinar Master Cef .

Demersul didactic

Profesori Lazurcă Rocsana Elena și Juravle Elena Daniela, Școala Burla