Proiect didactic – Tehnologii de obținere a energiei
Date generale
ȘCOALA: C.S.E.I. SUCEAVA
Aria curriculară: TEHNOLOGII
Disciplina: EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ
Clasa: a VIII-a B
Profesor: BOAMBĂ ELEONORA
Modul: Organizarea mediului construit
Subiectul lecţiei: TEHNOLOGII DE OBTINERE A ENERGIEI
Resursa de timp: 45 min
Tipul lecţiei: mixtă
Obiective de referinţă:
- 1.1. Valorificarea termenilor tehnici in limbajul curent
- 1.2. Identificarea surselor de energie si a tipurilor de centrale electrice
- 1.3. Asumarea responsabilităţii la activităţile de grup şi aplicarea principiului cooperării
Obiective operaţionale. La finele lectiei elevii vor fi capabili:
- Sa identifice tipurile de generatoare corect;
- Sa defineasca notiunea de generatoare de energie;
- Sa valorifice cunostintele pentru definitrea centralelor electrice;
- Sa clasifice dentralele electrice dupa sursa folosita pentru obtinere ;
- Sa descrie centralele termo- si nuclearo-electrice
- Să enumere cateva efecte ale poluarii asupra mediului ;
Metode şi procedee didactice:
- conversaţia, explicaţia, observaţia, problematizarea, lectura explicativă
Resurse materiale:
- referate
- portofoliu
- manual
Forme de organizare : individuală , pe grupe
Organizarea lecţiei:
- Moment organizatoric ;
- Verificarea cunoştinţelor lecţiei anterioare ;
- Anunţarea subiectului temei noi şi a obiectivelor urmărite ;
- Prezentarea noilor conţinuturi – Transmiterea noilor cunoştinţe ;
- Fixarea şi evaluarea cunoştinţelor .
1. Moment organizatoric (durata 3 min) :
Activitatea profesorului:
- solicita elevilor pregatirea caietului , manualului si a celorlalte materiale necesare ;
- verifica prezenta;
- stabilieste grupele de lucru, in vederea desfasurarii lectiei
Activitatea elevilor :
- pregatesc rechizitele / materialele ;
- sunt atenţi ;
- elevul de serviciu anunţă prezenţa la oră .
2. Verificarea cunoştinţelor lecţiei anterioare ( durata 10 min ) :
Surse de energie
Activitatea profesorului :
- adresez întrebări referitoare la conţinutul lecţiei :
- solicit elevilor explicarea termenilor de specialitate ;
- precizez sarcina de lucru .
- solicit elevilor să rezolve sarcina primita : identificarea surselor de energie, forme de energie
Activitatea elevilor :
- elevii răspund la întrebări ,
- elevii rezolva fişa de activitate şi un reprezentant al echipei prezintă răspunsurile date .
3. Anunţarea temei noi şi precizarea obiectivelor ( durata : 2min.):
Tehnologii de obținere a energiei
Activitatea profesorului :
- anunţ titlul lecţiei noi şi scriu pe tablă subiectul :
- precizez obiectivele ;
- introduc elevii în atmosfera lecţiei printr-un scurt comentariu .
Activitatea elevilor :
- notează titlul lecţiei ;
- elevii sunt atenţi la expunerea profesorului şi adreseaza intrebari / dau raspunsuri la intrebarile adresate.
4. Predarea noilor conţinuturi – Transmiterea noilor cunoştinţe (durata: 20 minute):
Activitatea rofesorului :
- explic termenul de generatoare de energie;;
- evidenţiez câteva tipuri de generatoare dupa forma energiei utile pe care o produc ;
- precizez care sunt elementele functionale ale generatoarelor;
- solicit elevilor realizarea unui ciorchine cu sursele de energie primara;
- evolutia formelor de energie mecanica;
- definirea motoarelor
- clasificarea motoarelor
- obtinerea energiei electrice
- centralele electrice – definire
- clasificarea tipurilor de centrale electrice .
Activitatea elevilor :
- ascultă explicaţiile ;
- notează pe caiete termenii , schema tipurilor de transporturi ;
- adresează întrebări profesorului pentru a lămuri problemele legate de generatoare si centrale electrice;
5. Fixarea cunoştinţelor (durata 3min) :
Activitatea profesorului :
- Adresez câteva întrebări despre alcătuirea reţelei de transporturi
- Adresez intrebări despre clasificarea centralelor electrice
- Pecizez tema pentru acasă : realizarea unui referat cu tema “ Energia electrica”.
Activitatea elevilor :
- răspund la întrebări ;
- notează tema precizată .
6. Evaluarea ( durata 5 min)
Activitatea profesorului :
- aprecierea si notarea elevilor care au raspuns la lectie
Fisa de lucru 1
1. Realizeaza un ciorchine cu sursele de energie primare

Fisa de lucru 2
1. Realizaţi un ciorchine cu tipurile de centrale electrice

Elemente functionale ale generatoarelor :
- sursa de energie, purtatorul de energie ( ex. Gazul in instalatia unei turbine de gaz)
- acceleratorul (micsorarea sau accelerarea purtatorului de energie
- receptorul de energie (ex. Reteaua electrica, conducta de abur)
Definitii
- lantul energetic = succesiunea transformarilor care vizeaza forme sau purtatori de energie primara poarta numele de lant de transformari energetice
forma de emergie primara
- forma de energie utila
- generatoarele = dispozitivele de transformare a energiei dintr-o forma in alta se numesc generatoare de energie
- generatoare
- simple (o forma de energie se transforma in alta)
- combinate ( au loc mai multe transformari
- generatoare
- energia chimica combustibili – caldura
- energia chimica combustibili – caldura – energie mecanica
Generatoare – clasificare
- generatoare de caldura:
- chimice – cuptoare, cazane, camere de ardere
- electrice -cuptoare si cazane electrice
- nucleare si termonucleare – reactoare
- solare – cuptoare si cazane solare
generatoare de energie electrica :
- chimice – acumulatoare , pile electrice
- nucleare – reactoare nucleare si baterii
- solare – fotoelemente
- termice – -generatoare termoelectrice
- mecanice – generatoare electrice de curent continuu
- generatoare de energie mecanica
- termice, chimice : motoare cu piston, turbine cu abur
- electrice – electromotoare
- mecanice – turbine eoliene, turbine hidraulice
- generatoare de caldura:
- chimice – cuptoare, cazane, camere de ardere
- electrice -cuptoare si cazane electrice
- nucleare si termonucleare – reactoare
- solare – cuptoare si cazane solare
- generatoare de energie electrica :
- chimice – acumulatoare , pile electrice
- nucleare – reactoare nucleare si baterii
- solare – fotoelemente
- termice – -generatoare termoelectrice
- mecanice – generatoare electrice de curent continuu
- generatoare de energie mecanica
- termice, chimice : motoare cu piston, turbine cu abur
- electrice – electromotoare
- mecanice – turbine eoliene, turbine hidraulice
Obtinerea energiei mecanice
- forta musculara umana
- forta musculara animala
- unelte : teascul , piua , presa , plugul , razboiul de tesut
- masinile cu vapori – 1968 – Wat
- masina cu motorul solar – Mouchout
- motorul in 4 timpi – Otto
- generatorul eolian
Motoarele = sunt masini care transforma energia mecanica in alte forme de energie
- motoare hidraulice
- motoare termice
- motoare eoliene
- motoare electrice
Obtinerea EE = transformarea energiei surselor primare de energie in EE are loc in centrale Electrice
Centrala electrica – este un complex de instalatii in care se produce transformarea , prin intermediul energiei mecanice, a energiei primare a resurselor naturale in EElectrica .
Clasificarea centralelor electrice dupa tipul de E primara:
- centrale cu combustibili fosili sau nucleari – termo si nucleare
- hidrocentrale
- centrale neconventionale – eoliene, solare, geptermice, mareo-motrice, statii de biogas
- d.p.d.v.constructiv toate tipurile de centrale au element comun ansamblul turbine – generator electric.
Profesor Boambă Eleonora, CSEI