Psihodiagnoza – proiect de lecție
- ARIA CURRICULARĂ: Terapii specifice şi de compensare
- DISCIPLINA: Socializare
- DOMENIUL: Dezvoltarea socială şi emoţională – Consolidarea unor comportamente dezirabile
- SUBIECTUL: Comportamente acceptate în relațiile cu ceilalți
- TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi și deprinderi
- TIMP: 45 minute.
- SCOP: Armonizarea personalităţii elevului cu sine şi cu lumea pentru integrarea acestuia în societate.
COMPETENȚE GENERALE:
- Formarea şi educarea capacităţii de alegere, decizie, orientare în viaţă prin consiliere, orientare şcolară şi intervenţie educaţională
- Corelarea şi stimularea componentelor cognitive, socio-afective la nivel individual şi de grup în vederea unei bune adaptări familiale, şcolare şi sociale a elevului diagnosticat, expertizat şi consiliat.
COMPETENȚE SPECIFICE:
- Exersarea comportamentelor în viaţa reală.
- Evaluarea şi autoevaluarea
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- Cognitive:
- O1. Să precizeze însușirea pentru un personaj dat;
- O2. Să diferențieze comportamentele acceptate de cele neacceptate;
- O3. Să identifice comportamnetele necesare unui colectiv de copii unit;
- O4. Să recunoască comportamentul personal în diferite situații.
b) Afective:
- O5. Să manifeste curiozitate pentru activitatea desfăşurată;
c) Psiho-motorii:
- O6. Să adopte o poziţie corectă in bancă;
- O7. Să manevreze corespunzător instrumentele de lucru.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic.
Material didactic: povestea terapeutică, pălărie cu bilețele, fişă de lucru, chestionar, planșe, foaie de hârtie, creion, foarfecă diplome.
Forma de organizare: frontal, individual (1 elev pentru 22-23 minute; 2 elevi pentru 45 minute).

SCENARIU DIDACTIC
Etapele lecţiei | Conţinutul lecţiei | Metode şi procedee | Mijloace de învaţământ | Forme de organizare |
1.Organizarea cabinetului 1’ | Pentru buna desfăşurare a lecţiei se au în vedere următoarele aspecte: ♦ aerisirea sălii de clasă ♦ pregătirea materialelor didactice necesare | Individual | ||
2. Reactualizarea cunoştinţelor 1’ | Elevul este întrebat de profesor despre disciplinele pe care le preferă, despre poveştile sau povestirile pe care le-a citit şi despre învăţămintele pe care le-a reţinut din poveşti (un exemplu: Ciuboţelele ogarului de Călin Gruia). | Conversaţia | Individual | |
3. Captarea atenţiei 5’ | Se realizează prin intermediul jocului didactic „Pălăria cu surprize” după ce profesorul citeşte povestea terapeutică “Girafa și prietenia”. Intr-o pălărie sunt bilețele pe care sunt scrise cuvinte ce denumesc însușiri ale animalelor. | Conversaţia, Explicația, Jocul didactic | Povestea Pălărie cu bilețele- însușiri | Individual |
4. Anunţarea subiectului 1’ | Profesorul anunţa că subiectul de astăzi este „Comportamente acceptate în relațiile cu ceilalți” şi că elevii vor descoperi cum trebuie să se comportăm cu ceilalți; cum influențează comportamentul nostru relațiile cu ceilalți (cât de mult contăm pentru ceilalți și cum facem să avem un colectiv unit). | Explicaţia | Individual | |
5. Dirijarea învăţării 10’ | Elevul primește o fișă de lucru în care sunt redate situații comportamentale, iar el trebuie să scrie ce ar putea să facă în acele cazuri, motivându-și răspunsul. Se prezintă situațiile date și se discută toate opiniile. | Conversatia Explicaţia Exerciţiul | Fișa de lucru | Individual |
6. Asigurarea retenţiei 3’ | Elevul va fi indrumat să bifeze în fişa chestionarelor (“Lucruri care mă deranjază” şi “Reflecţie asupra mea” – www.suntparinte.ro) ceea ce i se potriveşte, apoi va alege soluţii, desenând şi decupând propria palmă, pe care o va suprapune peste planşa “5 căi pentru a face faţă emoţiilor” (www.SapteAniDeAcasa.ro) | Conversaţia Explicaţia Exerciţiul | chestionare planşa foaie de hârtie creion foarfecă | Individual |
7. Încheierea lecţiei si asigurarea feedback-ului 1’ | Se fac aprecieri cu privire la modul de lucru al elevului si va primi recompense. Se strang materialele. | Conversaţia | Diploma | Aprecieri verbale |
Profesor Florica Petrovan
Bibliografie:
Alois Ghergut, Sinteze de psihopedagogie specială